W deszczu, czyli co się dzieje kiedy pada

W deszczu

Nawiązując jeszcze do Dnia Dziecka. Kiedyś wam mówiłem, że jesteśmy zaziomowani z Wydawnictwo Nasza Księgarnia, dla którego Brendonek robi, jako beta-tester nowych tomów Pucio.

I sytuacja jest taka, że kilka dni temu wydawnictwo podesłało Brendonkowi nową książkę. Raz, bo Dzień Dziecka, a dwa, bo materiał premierowy, czyli #betatesty. Grzecznie podziękowałem i chciałem o niej powiedzieć coś na Instagramie, wszak tutaj gadamy o książkach dla dorosłych, ALE! Ale sytuacja całkowicie się zmieniła, kiedy ją z Brendonem przeczytaliśmy i okazało się, że to jest TOP GUN: MAVERICK wśród książek dla dzieci.

Serio, ta książka jest taaaak super, że powiem wam o niej tutaj. Nosi tytuł „W deszczu’, ma wielkoformatowe wydanie w twardej oprawie, a w środku jest mnóstwo fantazyjnych, kolorowych ilustracji Małgorzaty Piątkowskiej, które zdecydowanie przykuwają wzrok, ALE! Ale to nie wszystko.

Największym gejmczendżerem jest treść, która jest zbiorem niesamowicie angażujących ciekawostek i mówię to z własnej perspektywy. Ja tę książkę przeczytałem jeszcze raz, kiedy Brendonek już spał. Dla siebie, totalnie hobbistycznie.

Zaczyna się niby przewidywalnie, bo od tłumaczenia czym w zasadzie jest deszcz i jak powstaje, po czym boom -> leci smaczek pt. skąd się bierze specyficzny zapach po deszczu/burzy, a zaraz za nim kolejny o znanych markach typu Mark Jacobs i Hermes, które próbują uchwycić ten zapach w perfumach. Następnie przeskakujemy na kolejną stronę, a tam boom -> geneza powstania kaloszy, która zaczyna się od prozaicznej potrzeby zachowania suchości stopy, po czym ewoluuje w trendy modowe, aż w końcu do gry włącza się Goodyear i robi idealną mieszankę gumy, która nie kruszy się na mrozie i nie przykleja do nogi w upale. Później jest niby zwyczajna pogadankach o ulewach, tymczasem szybo przenosimy się w kosmos i dowiadujemy, co pada na poszczególnych planetach, a tam smaczek, że planecie HD 189733b temperatura przekracza1000 stopni Celsjusza i „z nieba” pada ciekłe szkło, a w zasadzie nie pada tylko zacina, jakby jutra miało nie być, bo prędkość dochodzi do 7000 kilometrów na godzinę. A na innej planecie padają diamenty, co tłumaczy, dlaczego Elon wyrwał z tym Spacexem.

I to jest zaledwie promil smaczków, bo dalej była jeszcze m.in. konkretna wiedza, jak własnoręcznie założyć ogród deszczowy i być bardziej pro-nejczer niż Leoś DiCaprio, historia, jak to wynalazczyni wycieraczek usłyszała od facetów trzymających kasę opinię, że wycieraczki to najgłupszy pomysł ever, bo będą rozpraszać i generować wypadki, a chwilę później na ten sam patent wpadł pewien pianista z Polski i z sukcesem sprzedał go Fordowi. Babeczka nie zobaczyła złamanego grosza. Albo jak to w Anglii dorożkarze robili inbę o parasole, bo nagle zapotrzebowanie na ich usługi poleciały na łeb na szyję, gdyż ponieważ ludzie mogli już na luzaku chodzić w deszczu. Oesu, ci to mają całe życie pod górkę, jak nie parasole to Uber.

I takich cukierków jest tu o wiele więcej. Ta książka jest totalnie fantastyczna i jak ją skończyłem, to miałem nawet myśl -> „Hmmm ciekawe skąd taki pomysł i jaki był klucz doboru tych wszystkich ciekawostek, bo to żre aż miło”, wtem patrzę na tylną okładkę, a tam słowo od autorki, Moniki Utnik: „Kiedy moja córeczka była mała, bardzo bała się burzy. Postanowiłam więc, że kiedyś jej wyjaśnię, dlaczego pada deszcz, jak powstają pioruny i czy można się przed nimi uchronić oraz skąd się bierze tęcza”.

Pani Moniko, jeśli Pani to czyta, chciałem powiedzieć, że doskonała robota i poza córką, dokształciła Pani jeszcze chłopa przed 40-stką. Kłaniam się niziutko.

Bardzo bardzo polecam tę pozycję. Brendon zresztą też, ale tutaj muszę dać szerszy kontekst. Mianowicie Brendonek przeżywa niesamowitą fascynację katastrofami przyrodniczymi i każe sobie czytać o powodziach, tajfunach i wybuchach wulkanów. Próbuję mu tłumaczyć, że to nie są fajne rzeczy, ale on swoje:

– Tata, a gdzie było to Tsunami, o którym ostatnio czytaliśmy?

– W Japonii

– Pojedziemy tam na wakacje?

– Yyyy, zobaczymy

A książka do wzięcia tu -> https://tiny.pl/96qpk