PigOutowe Typy Oscarowe 2017

Już w najbliższą niedzielę, a w zasadzie w nocy z niedzieli na poniedziałek, oczy całego popkulturowego świata będą zwrócone na Dolby Theatre w Hollywood, gdzie odbędzie się 89. ceremonia wręczenia Oscarów. Niestety tym razem nie zapowiada się tak emocjonująco, jak chociażby rok temu, kiedy wszyscy drżeliśmy, czy DiCaprio aby na pewno wróci w końcu do domu z własną statuetką? Słyszeliście huk, kiedy wyczytano jego nazwisko? To kamień spadł z serca milionom fanów. Nie było innej opcji. Leoś napierniczał się z niedźwiedziem, kąpał w przeręblu, jadł surowe mięso, spieprzył z kilkunastometrowej skarpy, a na koniec zrobił śpiworek z martwego konia. No i nie zapominajmy o desperackim spojrzeniu, które mówiło "Dajcie mi tego pieprzonego Oscara, plizz!". To musiało się tak skończyć. Wróćmy jednak do tegorocznej gali. Wiemy, że poprowadzi ją Jimmy Kimmel, czyli popularny amerykański satyryk, od którego Filip Chajzer regularnie kradnie skecze, wiemy również, że faworytem w większości kategorii jest "La La Land", które uzbierało łącznie 14 nominacji, że wyróżnienie za całokształt kariery trafi do Jackie Chana oraz że Akademia ma dług wobec czarnoskórych aktorów, którzy zostali olani w zeszłym roku, co znacznie zwiększa szanse na nagrody dla filmów: "Moonlight", "Fences" i "Ukryte działania". Ja oczywiście wszystkie filmy obejrzałem i podobnie jak w ubiegłym roku chciałbym teraz zabawić się w typowanie, z tym że tym razem nie planuję rozdrabniać się na kategorie z dupy, takie jak "najlepszy montaż dźwięku" i "najlepszy krótkometrażowy film animowany". Nope, ograniczam się do wielkiej piątki, czyli: film, scenariusz, reżyser i aktorzy z pierwszego planu, do tego dorzucam w gratisie aktorów drugoplanowych, a że scenariusz jest rozbity na dwie kategorie, oryginalny i adaptowany, daje nam to łącznie 8 typowań. Haczyk jest taki, iż z góry można przewidzieć, że większość statuetek powędruje do "Kra Kra Kraju", więc żeby na dzień dobry nie zabijać zabawy, napiszę, kogo ja bym nagrodził. Chciałem zrobić tak, żebyście też mogli oddawać swoje typy, ale nie znalazłem odpowiedniej wtyczki do WordPressa, więc musimy ograniczyć się do komentarzy. Jedziemy.

#Naj­lep­szy Film

"Przełęcz ocalonych"

"Manchester by the Sea"

"La La Land"

"Fences"

"Moonlight"

"Ukryte działania"

"Lion. Droga do domu"

"Nowy początek"

"Aż do piekła"

film

And The Oscars Goes To…

Typ Akademii: La La Land

Typ PigOuta: Prawda jest taka, że żaden tegoroczny film nie rozłożył mnie na łopatki. Owszem miewały momenty, ale zawsze znalazło się coś, co psuło końcowy efekt. "La La Land" uważam za przeciętny film z bardzo dobrym zakończeniem, "Przełęcz ocalonych" zawiera kilka scen palce lizać, ale jako całość jest przerysowana i zabija patosem. "Ukryte działania" to fajne kino familijne, ale nie na Oscara, "Moonligth" i "Lion" dzielą się na akty, które są nierowóne – jedne zachwycają, inne nużą. 'Manchester", "Fences", "Aż do piekła" i "Arrival" są dobre, ale nie wybitne w swojej kategorii. Wątpie, żeby za kilka lat były traktowane jako punkt odniesienia. Jeśli mam wskazać jeden tytuł, stawiam na "Liona" i chociaż zdaję sobie sprawę, że film świadomie uderza w pewne motywy, żeby ugrać Oscara, to jednak jakąś refleksję we mnie wywołał, a Madzia to już totalnie się rozkleiła. 

#Naj­lep­szy reży­ser

Mel Gibson "Przełęcz ocalonych"

Barry Jenkins "Moonlight"

Kenneth Longergan "Manchester by the Sea"

Dennis Villeneuve "Nowy Początek"

Damien Chazelle "Kra Kra Kraj"

rezyser

And The Oscars Goes To…

Typ Akademii: Damien Chazelle

Typ PigOuta: W tej kategorii przyjmę ze zrozumieniem każdą decyzję, łącznie z "La La Land", chociaż sam waham się między "Nowym Początkiem" i "Przełęczą ocalonych". Ostatecznie stawiam na Mela Gibsona za bardzo dobre sceny walk.

#Naj­lep­szy aktor pierw­szo­pla­nowy

Casey Affleck "Manchester by the Sea" 

Ryan Gosling "La La Land"

Andrew Garfield "Przełęcz ocalonych"

Denzel Washington "Fences"

Vigo Mortensen "Captain Fantastic" 

And The Oscars Goes To…

Typ Akademii: Ryan Gosling

Typ PigOuta: Casey Aflleck. "Manchester" niesamowicie mnie zmęczył, ale doceniam rolę Caseya. Przekonał mnie swoją iterpretacją złamanego przez życie gościa, który już położył lachę i nie walczy dalej.

#Naj­lep­sza akto­raka pierw­szo­pla­nowa

Emma Stone "La La Land"

Natalie Portman "Jackie"

Ruth Negga "Loving"

Isabelle Huppert "Elle"

Meryl Streep "Boska Florence"

aktorka-pierwszoplanowa

And The Oscars Goes To…

Typ Akademii: Emma Stone

Typ PigOuta: Nie widzę zdecydowanej faworytki, więc niech już ma Emma Stone, bo przynajmniej nie była przez cały film smutna i przesadnie dramatyczna.

#Naj­lep­szy aktor dru­go­pla­nowy

Mahershala Ali "Moonlight"

Dev Patel "Lion. Droga do domu"

Lucas Hedges "Manchester by the Sea"

Michael Shannon "Zwierzęta nocą"

Jeff Bridges "Aż do piekła"

And The Oscars Goes To…

Typ Akademii: Mahershala Ali 

Typ PigOuta: W tej kategorii zdecydowanie nagrodziłbym Michaela Shannona za "Zwierzęta nocą". Gość totalnie kradnie film, który swoją drogą jest mocno niedoceniony i jak dla mnie też zasługuje na nominacje.

#Naj­lep­sza aktorka dru­go­pla­nowa

Viola Davis "Fances"

Naomie Harris "Moonlight"

Octavia Spencer "Ukryte działania"

Nicole Kidmann "Lion. Droga do domu"

Michelle Williams "Manchester by the Sea"

aktora-drugoplanowa

And The Oscars Goes To…

Typ Akademii: Viola Davis

Typ PigOuta: Idę po bandzie i wybieram Nicole Kidmann za epicką trwałą i brawurowo zagrany monolog w scenie, kiedy syn na nią naskoczył, że na pewno żałuje, że nie mogła mieć własnych dzieci i z braku alternatyw musiała zadowolić się adopcją dójki "obcych" z trudną przeszłością. Mnie przekonała.

#Naj­lep­szy sce­na­riusz ory­gi­nalny

"Manchester by the Sea"

"Lobster"

"La La Land"

"Aż do piekła"

"20th Century Women"

scenariusz-oryginalny

And The Oscars Goes To…

Typ Akademii: La La Land

Typ PigOuta: Aż do piekła. Najciekawsza historia w stawce. Tyle w temacie.

#Naj­lep­szy sce­na­riusz adap­to­wany

"Fences"

"Lion"

"Nowy Początek"

"Ukryte działania"

"Moonlight"

scenariusz-adaptowany

And The Oscars Goes To…

Typ Akademii: Moonligt

Typ PigOut’a: Nowy początek. Dobre, aczkolwiek trochę leniwe sci-fi, które niekoniecznie stawia na efekty specjalne, ale daje za to do myślenia. Poza tym jest to pewien powiew świeżości na tle pozostałych nominowanych.

 

No i tak to mniej więcej wygląda. Domyślam się, że totalnie się ze mną nie zgadzacie, ale tak to działa – co człowiek to inny odbiór filmu, a co za tym idzie, inni faworyci. Na koniec polecam jeszcze zajrzeć na zeszłoroczy tekst z ciekawostkami oscarowymi – KLIK!, z którego dowiecie się m.in., że przegrani w ramach nagrody pocieszenia dostają torby z upominkami o wartość przekraczącej 100 tys. dolarów. W tym roku w ich skład wchodzi:

 • – voucher na sześciodniowy pobyt w eksluzywnym hotelu SPA na Hawajach – 10 tys. $;
 • – trzydniowe wakacje dla 10 osób w wypasionej rezydencji nad brzegiem Oceanu Spokojnego w Północnej Kalifornii – 40 tys. $;
 • – voucher na trzydniowy pobyt w hotelu położonym nad jeeziorem Como we Włoszech – 2 tys. $;
 • – zestaw elektronicznych papierosów;
 • – 10-letni zapas kosmetyków;
 • – wkładki pod pachy zapobiegające poceniu;
 • – mata zapobiegająca powstawaniu cellulitu;
 • – limitowana edycja kredek Crayola;
 • – zapas batoników energetycznych;
 • – biżuteria;
 • – krem do stóp;
 • – zestaw do udzielania pierwszej pomocy;

Źródło: http://mashable.com