Pigout w poszukiwaniu zbrodni doskonałej
Przez całe wakacje byłem w bardzo chilloutowym klimacie, co przekładało się na dobór konkretnych audiobooków do słuchania podczas dojazdów do pracy. Słoneczko grzało, ptaszki ćwierkały, więc średnio miałem ochotę na jakieś mocno drenujące mózg tytuły. Głównie stawiałem na lekkość, dowcip i krótkie formy, np. Nosowska i Nietypowa Matka Polka, jednak ostatnio byłem na tygodniowym urlopie… z dzieckiem i pieskiem, co diametralnie zmieniło mój nastrój. Jeśli akurat dziecko nie wyło, to piesek ujadał, albo Madzia przeżywała załamanie psychiczne i groziła rozwodem, co z kolei powodowało, że moją pierwszą myślą po przebudzeniu, była myśl o popełnieniu zbrodni. Na szczęście rychło w czas przypominałem sobie, że więzienie to nie najlepsze miejsce dla człowieka z moją urodą i wrażliwością. Nope, wspólne prysznice ze współosadzonymi #mydło #lubi #spadać i wieczny strach, że ktoś mnie ożeni z kosą, to zdecydowanie nie moja bajka, poza tym średnio kręci mnie wizja dziary na twarzy. Wiem, że wytatuowana łezka pod okiem, mocno winduje status w więziennej hierarchii, ale z drugiej strony może "delikatnie skomplikować" przyszłe rozmowy kwalifikacyjne. Tak więc popełnienie zbrodni odpada, musi mi wystarczyć słuchanie o nich.
Ostatnimi czasy siedziałem głównie w kryminałach skandynawskich, ale po przeczytaniu kilku tytułów, miałem wrażenie, że przerobiłem już wszystkie. Ciągle te same schematy – śnieg, morderstwo, zmęczeni życiem detektywi, więcej śniegu. Ile można? Potrzebowałem odmiany i dlatego postanowiłem, że dam szansę polskim autorom, po czym tak sprytnie ułożyłem sobie playlistę, że dzięki zaledwie trzem tytułom, zaliczyłem spotkanie z aż 18 topowymi polskimi pisarzami. Można? Można, ale po kolei.
Najlepsze audiobooki – kryminały: Zabójczy pocisk
Trafiłem kiedyś na książkę pt. "Manuskrypt Chopina", która była nietypowa, bo napisana na spółę przez 15 bestsellerowych amerykańskich pisarzy, m.in. Jeffrey Deaver, Lee Child i David Hewson (autor popularnego "Dochodzenia",na bazie którego powstał jeden z lepszych serial). Patent polegał na tym, że każdy autor miał do napisania jeden rozdział, według odgórnych, chociaż niezbyt szczegółowych wytycznych, ale nie miał za to pojęcia jak akcja potoczy się dalej, ani jak to wszystko się zakończy (tylko Jeffrey Deaver wiedział, ale to dlatego, że był pomysłodawcą i redaktorem). Ciekawy projekt, który ostatecznie dał taki sobie efekt. Zamysł, żeby zebrać najlepszych autorów, był całkiem fajny, niestety narzucenie im cudzego pomysłu i ograniczeń w ilości treści, zabiło potencjał.
Podobny pomysł zrodził się w wydawnictwie Skarpa Warszawska, które postanowiło zwerbować najbardziej poczytnych polskich autorów i wydać w jednej książce, m.in. Mróz, Chmielarz, Puzyńska, Orbitowski i Ćwirlej. Na szczęście nie popełnili błędu kolegów po fachu zza oceanu i zamiast narzucać napisanie rozdziału według z góry ustalonych reguł, powiedzieli: "Napiszcie opowiadanie kryminalne w swoim stylu, według własnych zasad, a my to złożymy w całość i wydamy jako antologię". No i właśnie tak powstał "Zabójczy pocisk" – 16 autorów i 16 historii, a w przypadku audiobooka dochodzi jeszcze 16 lektorów #grubo. Każde opowiadanie jest inne i mam tu na myśli nie tylko treść, ale też styl i sposób narracji. Niektóre bazują na prawdziwych wydarzeniach, inne w klasyczny sposób przedstawiają ciąg wydarzeń, który ostatecznie prowadzi do morderstwa, a dla jeszcze innych, zbrodnia jest punktem wyjścia, a cała historia skupia się na jej wpływie na osoby trzecie.
Wyszło bardzo interesująco, chociaż skłamałbym, gdym napisał, że wszystkie 16 opowiadań idealnie mi siadło. Co to, to nie, ale mimo wszystko uważam, że audiobook jest jak najbardziej godny polecenia. Chociażby ze względu na możliwość poznania warsztatu poszczególnych autorów. Niby kojarzyłem nazwiska wszystkich pisarzy biorących udział w tym projekcie, ale nie z każdym miałem wcześniej do czynienia. Teraz już wiem, że na pewno bliżej poznam się z Jakubem Małeckim, którego opowiadanie "Puch", najbardziej przypadło mi do gustu (przy okazji propsy dla Pauliny Holtz za bardzo przyjemną interpretacją). Wyróżniłbym jeszcze Orbitowskiego, Chmielarza i Sekielskiego. I tu musze zaznaczyć, że to moja prywatna opinia, bo kiedy zgooglowałem recenzje w internecie, okazało się, że praktycznie każdy wskazuje inne zestawienie swoich ulubionych opowiadań. I to chyba najlepsza rekomendacja, żeby sprawdzić na własnych uszach, z którymi autorami jest nam najbardziej po drodze. A nuż przerodzi się to w coś więcej.
Najlepsze audiobooki – kryminały: Czarna, Wojciech Kuczok
To, że Wojciech Kuczok wielkim pisarzem jest, wiadomo nie od dziś, a jednak dla mnie, było to pierwsze spotkanie z autorem. Jego wielokrotnie nagradzany "Gnój", od lat czeka na półeczce, ale jak przychodzi do czytania, to zawsze wyskakuje jakiś tytuł, który spycha go na koniec playlisty. Teraz na pewno się to zmieni, bo "Czarna" tak jakby rozwaliła mnie na łopatki. Niby trochę już minęło od jej wysłuchania, a jednak nadal siedzi mi w głowie i uwiera.
Jakiś czas temu polecałem audiobooka "Bestia"o makabrycznych zbrodniach Leszka Pękalskiego. Napisałem wtedy, że to obrzydliwa książka pod względem historii, którą opowiada, ale doskonale napisana i jeszcze lepiej przeczytana przez Krzysztofa Czeczota. Z "Czarną" mam dokładnie tak samo. Tutaj historia też nie jest zbyt przyjemna, też bazuje na prawdziwych wydarzeniach i również jest rewelacyjnie napisana oraz przeczytana (Edyta Olszówka pozamiatała). Akcja toczy się w małym miasteczku, gdzie wszyscy wszystkich znają i wszystko o sobie wiedzą. W miasteczku, gdzie co niedzielę trzeba siedzieć w pierwszej ławce na mszy, albo trafi się na języki. I właśnie w takim środowisku, biznesmen Jeremi, śmiertelnie znudzony żoną, przy której konar już nie płonie, wdaje się w romans z młodą nauczycielką. Relacja na początku ognista, z czasem zamienia się w mocno patologiczny związek, zagrażający małżeństwu i statusowi społecznemu Jeremiego. Zaczyna się spirala kłamstw, która wyniszcza psychicznie kochanków i ostatecznie prowadzi do tragedii. Wyrazisty, dosadny język, głębokie studium psychologiczne i mocna końcówka, która powoduje dyskomfort, czyli literatura przez wielkie L. Polecam.
Najlepsze audiobooki – kryminały: Najszczęśliwsza, Max Czornyj
Max Czornyj zadebiutował w 2017 roku całkiem nieźle przyjętym thrillerem "Grzech" i od tego czasu (ledwo rok) zdążył już wydać 3 książki + czwarta w drodze, czyli tempo niemal jak u Remka Mroza. Okazuje się, że jest więcej rzeczy, które łączą obu panów, np. to, że są gimbusami (roczniki 1987 i 1989), skończyli prawo i mają dil z wydawnictwem "Filia". Te podobieństwa trochę mnie odstraszały, bo nie od dziś wiadomo, że przeżywam już wielkie przemęczenie materiału, jeśli chodzi o twórczość Remigiusza Mroza, ale mimo wszystko postanowiłem zaryzykować z "Najszczęśliwszą". Opłaciło się, bo koniec końców dostałem coś, co lubię najbardziej, czyli historię, w której pomimo usilnych prób, nie udało mi sie odgadnąć zakończenia.
Bohaterem książki jest Dawid Koster, znany malarz, który właśnie dowiaduje się, że zostanie ojcem, a chwilę później znajduję swoją żonę z podciętym gardłem, w barowym szalecie. Dzień, który miał być najlepszym w jego życiu, momentalnie zamienia się w największą traumę. Mijają cztery lata, Koster układa sobie życie od nowa, wtem otrzymuje tajemniczy list. Mimo iż to niemożliwe, treść i charakter pisma wskazują jednoznacznie, że to wiadomość od żony (teoretycznie) nieboszczki (a może jednak nie?). Wkrótce przychodzą kolejne przesyłki, które rodzą coraz więcej pytań.
Przyznaję, że książka nie porywa od początku i nawet przez chwilę rozważałem jej odłożenie, a jednak zagadka, kto wysyła wiadomości do głównego bohatera i jak to jest z tą żoną, nie dawała mi spokoju, więc szybciutko przeprosiłem i wróciłem do odsłuchu. Od tego momentu poszło już z górki. Śmiało można brać na warsztat, zwłaszcza, że audiobook przeczytany jest na dwa głosy, Szymon Bobrowski męski i Anna Cieślak żeński, czyli +50 do klimatu.
W gratisie dorzucam cynk na kolejną perełkę, której właśnie słucham – serial audio pt."Autor bestsellerów" na podstawie powieści Marcina Ciszewskiego. Jak ktoś lubi "Californications"z Davidem Duchovnym, to zdecydowanie odnajdzie się w tych klimatach #sex #drugs #rock&roll. Zresztą co ja będę gadał, sami sprawdźcie na poniższym trailerze, jak to dobrze jest zrobione. Propsuję.
Aby słuchać audiobooków na Storytel.pl przez 30 dni za darmo kliknij w link www.storytel.pl/pigout lub w poniższy
obrazek